Cilj projekta "Otočna Eko Platforma"

Cilj projekta je umrežavanje otočnih udruga civilnog društva, aktiviranje otočana, posebno mladih , radi zajedničkih prijedloga rješavanja problema i aktivnosti za održivi razvoj otoka.

Prva aktivnost je organiziranje skupne izložbe fotografija na platformi sa 2 teme:
1. Napuštene I zarasle zelene površine koje potencijalno mogu biti maslinik, voćnjak, vinograd I sl.
2. Napuštene I oronule kuće, dvorišta ili čak cijele ulice sa takvim objektima

Kako se pridružiti platformi:
Pošaljite nam mailom 2-3 fotografije na jednu ili obje teme u što boljoj rezoluciji sa naznakom adrese lokacije
Poželjno je odabrati lokaciju koja vam je bliska I pored koje često prolazite I promislite “ovo bi trebalo biti drugačije, popravljeno, počišćeno”
U mailu navedite naziv I adresu organizacije, kontakt (mail/telefon) odgovorne osobe.
Ukoliko ste pojedinac navedite zanimanje.
Poziv je otvoren od 05.06.-31.07.2023.
Kontakt mail: noviotok@gmail.com

Izložba će se održati u rujnu 2023, a svi prijavljeni mogu sudjelovati na zajedničkoj radionici na kojoj  će predložiti  rješenja fotografiranih situacija.

 

PROJEKT  “OTOČNA EKO PLATFORMA “ DJELOMIČNO JE FINANCIRAN SREDSTVIMA MINISTARSTVA REGIONALNOG RAZVOJA I FONDOVA EUROPSKE UNIJE

IZVJEŠTAJ SA TREĆE RADIONICE 26.10.2023.

U organizaciji udruge Novi Otok provedena je kao završna aktivnost projekta OTOČNA EKO PLATFORMA, online radionica 26.10.2023. (17,00-18,00) putem Google Meeta.
Radionicu je pratila grupa učenika, predstavnici partnerskih udruga projekta Atento i Miro, predstavnici umreženih otočnih udruga te predstavnici većih udruga RH i zaklada.
Predsjednica udruge Seđa Topali ukratko je predstavila aktivnosti koje su provedene projektom te ciljeve ovog projekta koji je financiran od strane Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova – uprave za otoke. Posebno je pozvala sve na praćenje stranice: htps://ekoop.eu te prisutne pozvala na diskusiju o temi radionice.
Svi prisutni su podržali daljnje aktivnosti na promoviranju i traženju rješenja za napuštene poljoprivredne površine i kuće otoka. Učenici su kroz prijašnje radionice predložili neke daljnje aktivnosti: pitati znanstvenike iz ovih područja, upoznati primjere drugih zemalja EU, organizirati javne radove i omogućiti povoljne najmove od strane lokalne uprave.
Predstavnici udruga koji su aktivni članovi Zelenog foruma :
BED – gđa Iris Beneš, mag.iur.
BIOM – gospodin Tomislav Hudina, mag.biol.exp.
Ekološka udruga Krka – gđa Inga Kukolj
Udruga Maslinara Vela Luka – gđa Barbara Mirošević ( predsjednica Poduzetničkog inkubatora Vele Luke)
Udruga MIRO – gđa Marija Roglić,mag.oec et inf.
Otočne udruge:
Udruga Miki Trasi, Vela Luka – Mirjana Žuvela i Nenad Padovan,
Udruga Likovno stvaralaštvo Vele Luke – Anđela Šćepanović
Svi prisutni podržali su zagovaračke aktivnosti za ove probleme, organizacijom radionica i okruglih stolova te posebno naglasili hitnu potrebu za izradom analiza i znanstvenih studija o veličini problema na otocima jer ne postoje službeni ni znanstveni podaci o napuštenim poljoprivrednim površinama i kućama već više od 50 godina. Svi prisutni podržali su daljnje umrežavanje udruga civilnog društva sa otoka i kontinenta u rješavanju ovog i drugih problema otočana ( otoka ).
U ime udruge Novi otok predsjednica Seđa Topali i dugogodišnja mentorica Katica Smojver svima su zahvalili na odazivu, a učenicima i mentorima čestitali i zahvalili na ispunjavanju upitnika i prekrasnim fotografijama otoka.

IZVJEŠTAJ SA RADIONICE